מקווה הפך למוקד עליה לנשים שרוצות להרות

מודעה קטנה בעלון בתי הכנסת הפכה את מקווה באר סמרה הזעיר, הנסתר והמוזנח ברמת גן למוקד עלייה לרגל. נשים שטבלו במקום סיפרו שהצליחו להרות אחרי שנים של טיפולי פוריות כושלים. עד כמה הפך המקום לפופולרי? אפילו חילוניות מרמת אביב נוהרות אליו. מקווה לטוב: מקווה באר סמרה ברמת גן נסתר מהעין. השלט המצביע עליו לא בולט במיוחד ואפילו מתנדבי תחנת מד”א הצמודה לא ממש יודעים את מיקומו. אחרי שוטטות ארוכה התגלה מאחורי ישיבה מעבר צר המוביל למדרגות. תחילה זה נראה כמחסן האחורי של הישיבה, אבל המגבות שהיו תלויות על מתקן כביסה גילו שזה המקום. המקווה ישן. הכניסה אליו חשוכה ומעט מסתורית. סמוך לכניסה, בפינה, דלוקים נרות. נשים מתפללות בסמוך ומבקשות משאלה, בתקווה שתתגשם במהרה.

קירות המקום ישנים, עתיקותו מופגנת היטב. למרות זאת, לאחרונה הפך המקום למוקד עלייה לרגל לנשים חילוניות מערים רבות בגוש דן. המודעה שהציתה את הדימיון בקרב נשים רבות אין מדובר בפאר המקום, כי הוא באמת מוזנח, אין מדובר בנגישות, כי המקום באמת נסתר, אלא בשמועה שעשתה לה כנפיים. ובמה דברים אמורים? על פי המודעות, וכך גם על פי העלונים שמחולקים בבתי הכנסת, למקווה הקטן והנסתר יש סגולות: נשים שהתקשו להרות טבלו בו וזכו להיכנס להיריון. אחרות שסבלו ממחלות קשות החלימו. “שלוש עובדות בסניף בנק, נשואות כבר שנים, ולא זכו לפרי בטן”, נכתב במודעה שפרסם המקום, “ארגנו לא אחת כי אם את כל עובדות הסניף לערב גיבוש, הפרשת חלה ועוד סגולות. כולם התפללו והעתירו בשבילן. אחת מהן זכתה לישועה בזכות הביקור במקווה הסגולי, בעקבותיה הגיעו אף הן, ובעזרת השם שלושתן בדרך לחופשה”.

מה לי ולמקווה? לא רק נשים דתיות וחרדיות מגיעות למקווה, אלא כאמור גם חילוניות. למשל מיכל, חילונית תושבת רמת אביב בשנות ה־40 לחייה. “הגעתי למקווה אחרי המון שנים שניסיתי להיכנס להיריון”, היא מספרת. “מה לא ניסינו. הפריות, טיפולים, היינו אצל הרופאים הכי טובים. יום אחד שמעתי על המקום הזה. בהתחלה שללתי על הסף, מה לי ולמקווה? מאז החתונה לא ביקרתי במקווה וגם את זה עשיתי כי הייתי חייבת. אף פעם לא הייתי מאמינה גדולה, אבל מישהי שהכרתי שאלה אותי מה יש לי להפסיד, ופתאום הבנתי שהיא צודקת. הגעתי לשם, ופתאום אחרי שלושה חודשים גיליתי שאני בהיריון”.

לדעתך זה בזכות הטבילה? “ברור שיהיה מי שיגיד שזה צירוף מקרים, אבל אני מבטיחה לך שכל אישה שמנסה ולא מצליחה מייחלת לכזה צירוף מקרים, אם היא מאמינה ואם לא. היום אני מאמינה יותר משהאמנתי קודם, אפילו אם אין לי שום דרך לדעת אם הדברים קשורים. העובדה היא שהייתי במקווה והיום יש לי ילדים.

“זה לא בני ברק ולא מאה שערים”, היא ממשיכה. “זה מקווה ברמת גן, ומגיעות אליו נשים מכל קשת האמונה. אפילו לרגע לא רמזו שהסיבה שלא הצלחתי להיכנס להיריון היא כי אני לובשת מכנסיים או אוכלת בשר וחלב. הבלנית כל הזמן הדגישה בפניי שהדברים לא תלויים אחד בשני. הזכות לטבול מבחינתה בכלל לא תלויה בשאר הדברים שאני עושה בחיי היומיום שלי. זה חלק מהקסם של המקום, התחושה שמקבלים אותך כמו שאת, בלי כפייה דתית ובלי לנסות להפוך אותך למשהו שאת לא”.

“16 שנים היינו נשואים ולא זכינו לילדים”, מספר יוסף, מוהל במקצועו מרמת גן. “שנה אחרי שאשתי טבלה במקווה היא נכנסה להיריון ונולדה לנו בת בזכות הברכה והטבילה. אנחנו חושבים שאנחנו מבינים הכול, אבל אפילו לצדיקים הכי גדולים הקדוש ברוך הוא לא נותן ילדים בקלות כדי שיבינו שהכול מגיע ממנו”. אחרי שגילה את סגולות המקווה, הפנה יוסף עוד ועוד נשים למקום: “ילדים לא מגיעים גם מהפרופסור הכי גדול אלא רק מהקדוש ברוך הוא. אלה דברים שאני חוויתי מקרוב ולכן אני יכול לספר. הייתה אישה אחת מגבעתיים שזכיתי לעשות ברית לבן שלה. הזוג הגיע מאחד הקיבוצים, והם קרובי משפחה של אחד הפרופסורים המפורסמים בתחום, שאמר לה שאין לה שום סיכוי להיכנס להיריון טבעי, וגם בהפריות ספק אם תצליח. היא טבלה במקווה וזמן קצר אחר כך נכנסה להיריון. “כשהיא התקשרה לפרופסור לספר לו הוא לא האמין. זה לא נגמר בזה, כשהיא הגיעה לחודש הרביעי נאמר לה שהיא תצטרך לעבור ניתוח כיוון שההיריון היה בסיכון. רגע לפני הניתוח היא עצרה והתקשרה לרב להתייעץ. הרב אמר לה שאין לה סיבה לחשוש, כיוון שהיא טבלה במקווה הסגולי והיא תלד בקלות, וכך היה. הברית הייתה מאוד מרגשת”.

יש רבנים ומקובלים ששולחים נשים לטבול כדי לקבל סגולות? “אחד המקובלים מבני ברק שכבר נפטר לפני כמה שנים, היה שואל תמיד מתי נפתח המקווה, כי כשהיו מגיעות אליו נשים עם גידולים סרטניים הוא היה שולח אותן לטבול, ושמעתי שגם גדולי המקובלים של הדור שלנו, הרב יצחק כדורי, הרב מרדכי אליהו, הרב אבן עזרא ועוד הגיעו בעצמם למקווה”.

טבילה היא כח, מקווה באר סמרה הוקם לפני 26 שנים על שמה של הרבנית סמרה מני, אשתו של רבי אליהו מני, שהיה רב העיר חברון. “שמעתי על המקום, והתקשרתי לברר”, אומרת צעירה ששוחחה עם הבלנית. “היא הסבירה לי שהרבנית הייתה צדיקה מאוד גדולה והמקווה נבנה על שמה, ובגלל זה יש פעילות ברוכה במקום”. אומרים שיש לו סגולות שעוזרות לנשים להיכנס להיריון. “ממש ככה. זה מה שהיא אמרה. נשים מגיעות, ומיד אחר כך הם מקבלים במקווה טלפונים על גבי טלפונים שהן מספרות שנכנסו להיריון. להרבה מאוד נשים זה עזר, לפעמים אפילו אחרי פעם אחת. גם נשים שטבלו סתם כך, גם כאלה שהיו לפני טיפולי פוריות, ואפילו כאלה שהתייאשו מטיפולי פוריות. “לפי מה שנאמר לי, יש כמובן גם את עניין התפילה. הבלנית הסבירה שלכל אישה כשהיא טובלת במים יש את הכוח להתפלל. הרב עובדיה יוסף אומר שאישה שטובלת יש לה כוח, ואיתו היא יכולה לברך אנשים, להתפלל, וזה נשמר. השילוב של התפילה כשהאישה נכנסת למים ומבקשת יחד עם זה שהיא מדליקה נרות לעילוי נשמת הרבנית, הוא שעוזר לנשים האלה”.

“ידוע שהמקווה נקרא על שם הרבנית ולכן הפעילות בו ברוכה”, סיפרה תושבת רמת גן שנוהגת לטבול במקום. “לאט לאט הבנו שיש עוד ועוד ישועות בזכות הטבילה בו. ככל שפרסמנו את זה הגיעו עוד ועוד נשים ופתאום היו ישועות גדולות יותר, ויותר נשים מגיעות, ושומעים על עוד ועוד סיפורים. פתאום חברה מגיעה ומספרת שחברתה הרתה, אני לא יודעת לדייק במספרים, אבל המון נשים מגיעות, הדברים עוברים מפה לאוזן והעומס על המקווה, ברוך השם, הולך וגדל”.

סיגל, בלנית במקווה, מה הופך את המקווה לסגולי? “מעצם יסודו המקווה מתברך על ידי גדולי ישראל. הרב כדורי היה כאן ובירך את המקום, שכל מי שיגיע לפה יזוכה בישועות. למשל אישה נשואה שמונה או עשר שנים ונמצאת במצוקה מאוד קשה, שיש לה רצון וצורך להביא ילד לעולם והיא לא מצליחה, היא מגיעה כבר מיואשת מהכול. יש לי כאן דברים נחמדים שאני תולה במקווה, שאני אומרת לה ‘בואי תקראי, תתחזקי מזה’. זה עוזר באיזשהו מקום לשחרר איזה שסתום שנמצא בתוך הלב, בתוך הנפש. היא נכנסת למים באווירה מאוד טובה ומשוחררת. היא עומדת במים, בוכה, מתפללת, מבקשת, מתקרבת. היא יודעת שמקווה זה מהמילה תקווה, וזה מעצים אצלה את הרגש הזה יותר. רק מתוך האמונה באה הישועה”.

[מתוך כתבה 27/6/13 ידיעות רמת-גן]